Tek seferde çalıştı! Dünyanın ilk hidrojen motorunu üretti

Bath Üniversitesi’nde okuyan bir grup zeki öğrenci bugün büyük bir kilometre taşını katetti. Bu gençler, büyük otomobil üreticilerinin henüz tüketiciye sunamadığı bir şeyi başardılar. Karşınızda, dünyanın ilk içten yanmalı hidrojen motoru. Peki bu motor neden bu kadar önemli? Gelin yakından bakalım…

Bath Üniversitesi’nden çığır açan icat! Dünyanın ilk hidrojen motoru başarılı oldu

Biliyorsunuz hidrojen, çevre dostu yakıtlar arasında öne çıkıyor çünkü yanma esnasında hiç karbondioksit salınımı yapmıyor. Bu öğrenciler, bu süper temiz yakıtı kullanarak, bir prototip hidrojen motoru geliştirdiler. Üstelik bu motor, 2035 yılında benzin ve dizel araçların yasaklanacağı bir dünyada, tam zamanında üretildi diyebiliriz.

Projeye sponsor olan bir firmadan sağlanan modifiye edilmiş tek silindirli benzin motoru kullanarak başladılar. Motoru, hidrojen yakıtına uygun hale getirmek için özel bir kontrol ünitesi ve hidrojen spesifik yakıt enjektörleri ile donattılar. Ve ne mi oldu? Motor tek seferde çalıştı.

Samuel Ray adında bir öğrenci ve takım lideri, projeye dair şunları söyledi: “Başlamadan önce elimizdeki tüm araştırma ve literatürü okuduk, her şeyi analiz ettik ve neleri başarabileceğimizi anlamaya çalıştık. Küçük bir takım olmamıza rağmen, bu projede neler yapabileceğimizi keşfetmek gerçekten heyecan vericiydi.”

Hidrojen motoru üretme başarısı sadece bu öğrenciler için değil, tüm dünya için de umut vaat eden bir gelişme oldu. Temiz enerji alanındaki bu gibi yenilikler, sıfır emisyonlu araçların geliştirilmesine ve toplumumuzun kirletici enerji kaynaklarına olan bağımlılığının azaltılmasına büyük katkı sağlayabilir. Yani bu öğrenciler temiz bir geleceğin kapısını araladı diyebiliriz.

Hidrojen motoru gibi bir yeniliğin ortaya çıkması, genç mühendislerin ve bilim insanlarının ne kadar parlak ve çözüm odaklı olabileceğini tüm dünyaya göstermiş oldu. Çalışmanın detaylarına Bath University sayfasından ulaşabilirsiniz. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hidrojen motorlarının diğer geleneksel enerji kaynaklarına kıyasla bir etki yaratabileceğini düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x