Wall Street faiz indirimi iyimserliğiyle rekor kapanış zirvelerine ulaştı

Üç ana endeks de perşembe günü erken saatlerde gün içi rekor seviyelere ulaşmıştı ve Dow günü ilk kez 40.000 seviyesinden %1’in altında tamamladı.

Micron Technology (MU.O) Hisseleri, yeni sekme açarsürpriz üç aylık kâr ve tahminlerin üzerinde üçüncü çeyrek gelir tahmininin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %14’ün üzerinde bir yükseliş yaşadı.

Broadcom (AVGO.O), yeni sekme açarTD Cowen’ın hisse notunu “daha iyi performans”a yükseltmesinin ardından hisseler %5,6 oranında değer kazandı. Nvidia’daki (NVDA.O) Hisseler, yeni sekme açarPhiladelphia Semiconductor endeksinin (.SOX) %1’den fazla değer kazanması da büyük bir destek oldu., yeni sekme açar%2,3 oranında ralli yaptı.

ABD merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini değiştirmemesi ve faiz oranlarını 2024 sonuna kadar yüzde puanın dörtte üçü oranında düşürmeyi beklediklerini belirtmelerinin ardından ABD borsa endeksleri de çarşamba günü rekor kapanış seviyelerindeydi.

John Hancock Yatırım Yönetimi Eş-Baş Yatırım Stratejisti Matthew Miskin, “Kazanç sonuçları yarı iletkenleri pazar lideri olarak tutuyor ancak daha genel anlamda risk çarşamba günü güvercin Fed’den kaynaklandı” dedi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in çarşamba günkü politika toplantısı sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, enflasyon raporlarının “enflasyonun bazen inişli çıkışlı bir yolda kademeli olarak %2’ye doğru indiği yönündeki genel hikayeyi gerçekten değiştirmediğini” söyledi.

Ancak John Hancock’tan Miskin, Fed’in enflasyon ve faiz indirimleri konusunda aşırı iyimser olup olmadığını sorguladı.

“Enflasyon riskinin piyasaya geri sızmasına izin vermek için kapıyı açıyorlar. Henüz orada değil ama bu yılın sonlarında gelebilecek bir risk” dedi.

Ancak bu arada perşembe günü erken saatlerde açıklanan ekonomik veriler yatırımcıların iyimser ruh halini artırdı.

İşsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısı geçen hafta beklenmedik bir şekilde düşerken, önceden sahip olunan evlerin satışları şubat ayında son bir yılın en büyük artışını gerçekleştirdi; bu da ekonominin ilk çeyrekte sağlam temeller üzerinde kaldığına işaret ediyor.

Miskin, “Bu ekonomi beklentilere meydan okumaya devam ediyor ve piyasalar bunun her dakikasından keyif alıyor” dedi.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (.DJI), yeni sekme açarS&P 500 (.SPX) 269,24 puan veya %0,68 artışla 39.781,37 puana yükseldi., yeni sekme açar16,91 puan veya %0,32 artışla 5.241,53 puana yükseldi ve Nasdaq Composite (.IXIC), yeni sekme açar32,43 puan veya %0,20 artışla 16.401,84’e yükseldi.

Goldman Sachs (GS.N), yeni sekme açar%4,4 oranında kapanarak Dow endeksinde ve faize duyarlı bankacılık sektöründeki kazanımlara öncülük etti. S&P 500 banka sektörü (.SPXBK), yeni sekme açar%1,7 artış kaydetti.

BT hizmetleri sağlayıcısı Accenture’un hisseleri, 2024 mali yılı gelir tahminini düşürmesinin ardından %9 oranında değer kaybederken, ekonomik belirsizlik müşterilerinin danışmanlık hizmetleri harcamalarını kısmasına neden oldu.

Reddit hisseleri, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda ilk kez 47 dolardan işlem görmeye başladıktan sonra 50,44 dolardan kapandı; bu, 34 dolarlık ilk halka arz fiyatının %38 üzerindeydi.

İlerleyen ihraçların sayısı, 918 yeni yüksek ve 56 yeni düşük seviye gösteren NYSE’de 2,34’e 1 oranında düşenlerin sayısını geçti.

Nasdaq Composite’de, ilerleyen hisse senetlerinin sayısının düşen hisse senetlerini 1,27’ye 1 oranında aşmasıyla 1.776 hisse senedi yükselirken 1.400 hisse senedi düştü.

S&P 500 116 yeni 52 haftanın en yüksek ve bir yeni en düşük seviyesini kaydederken, Nasdaq 365 yeni en yüksek ve 59 yeni en düşük seviyeyi kaydetti.

ABD borsalarında son 20 seanstaki 12,39 milyar hareketli ortalamaya kıyasla 11,43 milyar hisse el değiştirdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x